Forum uLAB Strona Główna uLAB
laboratorium artis - compendium ceramiczne

CERAMICZNE ABC Forum uLAB Strona GłównaCERAMIKINFO  Forum uLAB Strona Główna uINACZEJ  FOTOGALERIA GALERIE AUTORSKIE  FOTOGALERIA FOTOGALERIA  Forum uLAB Strona Główna uFORUM 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Twoje wiadomościTwoje wiadomości   ZalogujZaloguj   uLABuLAB 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pracownia

PostWysłany: Pon Mar 23, 2015 2:14 pm    Temat postu: tlenek żelaza Odpowiedz z cytatem

Nie mogę znaleźć nigdzie, a mam tlenek żelaza i nie wiem jak go użyć. Czy znajdę gdzieś instrukcję barwienia prac tlenkami żeby uzyskać taki taki efekt (może tlenek miedzi a nie żelaza) http://www.pracownia-ochra.pl/wp-content/uploads/2014/10/IMGP2611.jpg
Wiem, że to prawdopodobnie wiedza podstawowa, ale na chwilę obecną nie mam możliwości uczestniczenia w kursie lub warsztatach. Ktoś pomoże?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
keylan

PostWysłany: Pon Mar 23, 2015 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogólnie tlenek żelaza pod szkliwem robi się zielony, bez szkliwa robi się rdzawo-brązowy. Jak wypalisz pracę na biskwit to nanosisz tlenek (rozrobiony w wodzie) sposób jaki chcesz tutaj chyba ktoś nałożył tlenek a potem zmył większość tak by został tylko w zagłębieniach. Na to szkliwo przezroczyste. Tylko jak szkliwisz przez zanurzenie to lepiej odstaw oznacz sobie jakoś że to szkliwo do tlenków (tak samo ze zlewkami jeśli szkliwisz przez polewanie) bo cząsteczki tlenku się do niego dostaną i powoli szkliwo zacznie nabierać zielonkawego odcienia - im więcej szkliwień tym więcej się dostaje. Mamy w pracowni takie wiadro ze zlewkami po tlenkowaniu i szkliwo z niego po wypaleniu ma taki ładny lekko zielonkawy odcień.
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Pon Mar 23, 2015 11:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeśli to ma być czerń to poleciłabym zrobić mieszankę tl. żelaza z dwutlenkiem manganu;
można też dodać tlenku miedzi, odrobinę; i może mała szczypta tl. kobaltu.

Hans Coper używał przede wszystkim mangan i żelazo z podobnym efektem, może nieco bardziej metalicznym w swoim aspekcie:

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
am

PostWysłany: Wto Mar 24, 2015 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@keylan: nie spotkałem się jeszcze z zielenieniem tl. żelaza pod szkliwem... Owszem, w szkliwie tak, ale w redukcji w wysokich temperaturach.
Masz jakieś zdjęcia?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Pracownia

PostWysłany: Wto Mar 24, 2015 9:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedź i zabieram się do prób.
Powrót do góry
keylan

PostWysłany: Wto Mar 24, 2015 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

am napisał:
@keylan: nie spotkałem się jeszcze z zielenieniem tl. żelaza pod szkliwem... Owszem, w szkliwie tak, ale w redukcji w wysokich temperaturach.
Masz jakieś zdjęcia?

W pracowni w której wypalam piec ciągnie tylko do 1025 jest elektryczny więc redukcji też nie ma. Fotek nie mam ale efekt jest taki jak na zdjęciach, może po prostu to szkliwo tak reaguje i z innym tak by nie wyszło?
Powrót do góry
kombinerek

PostWysłany: Wto Mar 24, 2015 10:50 pm    Temat postu: wiedza Odpowiedz z cytatem

wiedza podstawowa to nie jest

Czarny jest z tlenków żelaza magnetyt, dodatek manganu trochę łagodzi czerń. Tajemnica tkwi w szczegółach. Nie mam doświadczenia w tej materii. Z manganem miałem do czynienia raz, czy dwa razy.
Jeżeli się zbije braunsztyn (MnO2) termicznie to daje taki cielisty odcień. Mówię z głowy, bez zaglądania do tabelek . . .

Najbezpieczniej byłoby trochę pogooglować, gdy tylko czas pozwoli . . .
am

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 12:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odnosząc się do zdjęcia.
Jeśli oczy mnie nie mylą jest to czarny tlenek miedzi z odrobiną topnika (jeśli w niskiej temperaturze) (może być to np. farba KD14 Welte), jeśli w wyższej, może być bez topnika.
Wtarte, nadmiar zmyty.

@keylan...nie daje mi spokoju twój tlenek...albo szkliwo Very Happy
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 12:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm... jestem za, czyli za tlenkiem miedzi, jeśli w niskiej temperaturze wypału. chyba stąd ta lekka zielonkawość.
od temperatury wypału powinniśmy zacząć ...
Powrót do góry
kombinerek

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 10:25 am    Temat postu: rzut Odpowiedz z cytatem

Na pierwszy rzut oka - Madura Gold. Czy to poeta miał na myśli . . . ?
keylan

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

am napisał:
odnosząc się do zdjęcia.
Jeśli oczy mnie nie mylą jest to czarny tlenek miedzi z odrobiną topnika (jeśli w niskiej temperaturze) (może być to np. farba KD14 Welte), jeśli w wyższej, może być bez topnika.
Wtarte, nadmiar zmyty.

@keylan...nie daje mi spokoju twój tlenek...albo szkliwo Very Happy

Szkliwo nieznanego mi pochodzenia jakieś najtańsze przezroczyste na rynku. Swoje prywatne szkliwa znam a to jest jakieś pracowniane w wiadrze po farbie więc :]
urs napisał:
hmmm... jestem za, czyli za tlenkiem miedzi, jeśli w niskiej temperaturze wypału. chyba stąd ta lekka zielonkawość.
od temperatury wypału powinniśmy zacząć ...

A czy tlenek miedzi bez szkliwa wypala się na rdzawo? Jeśli tak to możliwe zawsze mi mówiono że to tlenek żelaza ale faktury ani opakowania nie widziałem więc możliwe ze tlenek miedzi i gdzieś po drodze nastąpił głuchy telefon...?

Zdjęcia na facebooku pracowni w której wypalam:
Tlenek bez szkliwa
tlenek pod szkliwem Miałem kilka razy efekt bardziej przypominający to co jest na pierwszym zdjęciu wstawionym przez koleżankę/kolegę Pracownię.

Prace nie moje.
Powrót do góry
am

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zaskakująco rdzawe...Może jakiś mix ?
Dziękuję za zdjęcia.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 11:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... brąz wygląda na żelazowy, ale... Very Happy :

siarczan miedzi: 950°C -> <- 1260°C

bez podanej temperatury wypału trudno o tym wszystkim 'gdybać' Wink
Powrót do góry
keylan

PostWysłany: Czw Mar 26, 2015 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te które wkleiłem to na 100% 1025st. C. Tylko że siarczan miedzi jest ślicznie niebieski i rozpuszcza się w wodzie, a ten tlenek jest czarny proszek który wymieszany w wodzie robi zawiesinę która z czasem opada na dno.
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Pią Mar 27, 2015 12:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy ... wszystko to prawda, ale ja lubię 'dzielić włos na czworo'.
z drugiej strony chciałam pokazać różne możliwości, nie neguje żelazowści czarnego tlenku Wink
... też pozdrawiam, u.
Powrót do góry
kombinerek

PostWysłany: Pią Mar 27, 2015 12:14 am    Temat postu: a teraz na spokojnie: Odpowiedz z cytatem

A teraz na spokojnie: Proszę PRACOWNI, parę pytań naprowadzających:

1. Jaki to tlenek ?
Mamy tlenki: żółty, ochra (nie jest to czysty tlenek), czerwony i czarny lub szary.
Oprócz tego mamy całą gamę innych substancji, które często nazywa się "tlenkami żelaza". Jak na razie nawet nie wiemy który z tych "tlenków" masz. W zależności od tego z jakim tlenkiem i jak dalej do sprawy podejdziemy - będziemy mieli różne efekty.

2. Jakie inne tlenki są jeszcze u kolegi "na składzie" lub łatwo dostępne?

3. Na jakim podłożu jest położony, albo na jakim podłożu chcielibyście go położyć ? Albo: Jaki materiał chcesz użyć na podłoże. Temperatura wypału wskazuje na glinę garncarską, albo inną masę. Rozumiem, ze porcelana jest wykluczona. . . Jaki jest kolor surowej, a później - wypalonej masy ? Jakie parametry tej masy są ci znane ?

4. Jaka procedura zdobienia wchodzi w grę ? Co ma pójść na wierzch ? A może nic . . . ?

5. Jaki efekt chcesz uzyskać ? Taki jak Madura Gold, Kashmir Gold (piękny kamień ozdobny), czy piegi, rysy i inny melanż . . . ? W jakim kierunku chciałbyś pójść ze swoimi eksperymentami ?

W zależności od tego jak do sprawy podejdziemy - będziemy mieli różne efekty. Temat na doktorat. zdziwiony

PS
A może to jest efekt zdobienia w masie, tzw. "marble" - taka ceramiczna wersja "marmuru". Czy oby płaty gliny nie zostały zdobione w swojej masie przed rozwałkowaniem? Nie wykluczyłbym tego . . . zdziwiony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: