Forum uLAB Strona Główna uLAB
laboratorium artis - compendium ceramiczne

CERAMICZNE ABC Forum uLAB Strona GłównaCERAMIKINFO  Forum uLAB Strona Główna uINACZEJ  FOTOGALERIA GALERIE AUTORSKIE  FOTOGALERIA FOTOGALERIA  Forum uLAB Strona Główna uFORUM 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Twoje wiadomościTwoje wiadomości   ZalogujZaloguj   uLABuLAB 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szczypiorek

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 2:12 pm    Temat postu: Wypa³ki "niewypa³ki" Odpowiedz z cytatem

Hej :)
Odebra³am dzi¶ z wypa³u moj± radosn± twórczo¶æ i niestety moje wypa³ki okaza³y siê niewypa³em. Moja szuflada na nieudane prace powoli siê zape³nia i zaczyna mnie ogarniaæ czarna rozpacz. Moje prace s± bardzo ³adne, starannie wykonane, ale szkliwieniem psujê niestety ca³y efekt.
Szkliwa nak³adam pêdzelkiem i niestety obawiaj±c siê, ¿e przesadzê, nak³adam za cienko. Ostatnio wydawa³o mi siê, ¿e na³o¿y³am ju¿ bardzo grubo, ale niestety znów mam wszystko w ciapki, szczególnie jest to widoczne na ciemnej glinie. £adnie wychodz± mi tylko szkliwa cracle.

Moje dziwne pytania brzmi±:
1. czy rzeczy raz poszkliwione i wypalone mo¿na szkliwiæ jeszcze raz i wypalaæ ?

2. czemu patery które maj± nawet ma³e nó¿ki po wypale na ostro zmieniaj± kszta³t, osiad³y brzegi a ¶rodek siê uwypukli³ na nó¿kach ? (po pierwszym wypale na biskwit trzyma³y pierwotny kszta³t ) .

Bardzo proszê o pomoc. Kocham lepiæ, ale po³owa moich prac jest do kitu rumieniec

3. Zastanawiam siê nad zakupem kompresora, czy mo¿ecie mi poleciæ jaki¶ niedrogi, daj±cy radê kompresor ?
pp

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ad1. tak
ad2. cienkie lub za wysoko palone lub zbyt du¿y "zwis"
ad3. ka¿dy da radê, nawet te najmniejsze, chyba ¿e szkliwisz po kilka litrów

mo¿e ma³y masz ten pedzelek!?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
urs
admin

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 5:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ad1. a¿ do skutku
ad2. zbyt cienkie lub za wysoko palone jak na mo¿liwo¶ci gliny
ad3. nie mam do¶wiadczenia, znam tylko te du¿e, ale w tych sprawach ufam facetom Wink

polecam technikê szkliwienia przez polewanie lub zanurzanie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Szczypiorek

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziêkujê za odpowiedzi Pray
Wstydzi³am siê zapytaæ, a teraz kamieñ spad³ mi z serca :) Wyci±gam wszystkie niewypa³ki i spróbujê ponownie je poszkliwiæ i wypaliæ :D

Je¶li macie jakie¶ porady co do ponownego szkliwienia to bardzo poproszê oczko
pp

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bez CMC lub innego lepiszcza bêdzie ciê¿ko :)
trzeba dodac cos do szkliwa aby da³o sie je nak³adaæ na poszkliwione przedmioty.
Powrót do góry
mon
ViP

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
trzeba dodac cos do szkliwa

Zwyk³y bia³y klej ro¶linny daje radê.
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w wy¿szych temperaturach (powy¿ej 1200°C) niektórzy radz± sobie za pomoc± cukru. jak to siê ma do ni¿szych temperatur, naprawdê nie wiem. ja radzê sobie przez 0.5% dodatek siarczanu magnezu do szkliwa, ale te¿ pracujê w wysokich temperaturach. inni jeszcze, ogrzewaj± garnki do temp 80°-100°C i k³ad± ponownie szkliwo na gor±co, ale uwaga: tu mo¿na siê poparzyæ!

my¶lê, ¿e pod pêdzel CMC jest najlepszym rozwi±zaniem. klej ro¶linny pewnie te¿ Wink
http://www.ulab.eu/uForum/viewtopic.php?t=1234
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Olga

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Równie¿ mam podobne dylematy co Szczypiorek - w zwi±zku z tym pytanie - czy do takiej malutkiej pracowni, hobbystycznej - warto kupiæ kompresor i szkliwiæ pstoletem? czy to warte tylko przy w wiêkszych pracowniach, gdzie du¿o siê robi i sprzedaje? Rolling Eyes
Powrót do góry
pp

PostWysłany: Pią Sie 29, 2014 7:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olga
wszystko zale¿ny od miejsca, funduszy, przedmiotów które wykonujesz itp itd
koszt kompresora to max kilkaset z³otych, do tego osuszacz i odolejacz, no i kabinka do natrysku te¿ by nie zaszkodzi³a (latem mo¿na na dworze)
czasami bez pistoletu ani rusz a czasami jest zbêdny,
no i wszystko traci na romantyzmie gdy w³±czy siê kompresor! :)
pp
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Pią Sie 29, 2014 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pp napisał:
... no i wszystko traci na romantyzmie gdy w³±czy siê kompresor! :)
pp
czy ja wiem?... my¶lê, ¿e to zle¿y od wyobra¼ni.
Powrót do góry
annakatarzyna1

PostWysłany: Pią Sie 29, 2014 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie mój miszczu nauczy³ takiego szkliwienia, gdzie na raz wypalone szkliwo k³adzie siê drug± warstwê w konstrastowym kolorze, podgrzewaj±c uprzednio garnek do 200 stopni (zawsze siê przy tym poparzê, ale no to co? ;). Wtedy uzsyskuje siê efekt barankowatej krakelury, czy jak to nazwaæ. Ale jak próbowa³am w ten sposób pokryæ ³ysiny, to mi siê nigdy nie udawa³o. Piszê o wypa³ach w 1230 stopniach. W ni¿szych chyba nigdy nie próbowa³am ponownego szkliwienia. Mo¿e dlatego, ¿e pod okiem mojego nauczyciela nauczy³am siê k³a¶æ mniej wiêcej w³a¶ciwe warstwy szkliwa, a jak ju¿ co¶ siê zdarzy ¼le poszkliwie, to wyrzucam takie "arcydzie³o" bez zastanowienia. ;) Przy najbli¿szej okazji popróbujê jednak z klejem, bo mnie zaciekawili¶cie. :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kombinerek

PostWysłany: Pią Sie 29, 2014 10:08 pm    Temat postu: w±±szsz Odpowiedz z cytatem

w±±szsz

Najbardziej romantyczny jest kompresor w piwnicy i d³uugi w±±szsz do pracowni (w±¿ bez ¿ - wtedy jest ciszej nawet wymawiaæ !). A przy okazji zbornik ze sprê¿onym powietrzem wiêkszy ni¿ w zestawie. Najlepsza jest sprê¿arka typu "whisper" np: dentystyczna. Ostrzegam przed tanimi sprê¿arkami (zastêpuj± od razu m³ot pneumatyczny i motocykl bez t³umika). I wszyscy bêd± zadowoleni . . . Wink
kombinerek

PostWysłany: Sob Sie 30, 2014 10:36 am    Temat postu: A mo¿e Odpowiedz z cytatem

A mo¿e
trzeba doczytaæ trochê z literatury, kole¿anko Szczypiorek. Wygl±da na to, ¿e nie jest a¿ tak ¼le. Choroba wieku dziciêcego. Ka¿dy z nas trochê w ¿yciu napsu³. Dla niektórych szuflada to ma³y Piku¶. Mo¿e ³atwiej komu¶ innemu by³o zasiêgn±æ rady mistrza, ni¿ tobie ? Ja zanim pierwszy raz poszkliwi³em, to narobi³em siê sporo samych biskwitów (nie mia³em funduszy na szkliwa). Pierwsze szkliwienia by³y robione bez zrozumienia. Wychodzi³y dobrze i nie wiedza³em co znaczy "krakle". Dopiero s±siadka mi pokaza³a co¶ takiego i doda³a, ¿e to wada. Niekiedy podnoszona do rangi techniki. Sztuka polega na tym, by te krakle by³y mocne i nie odpada³y. A potem przejecha³a swoim paznokciem po charysach, a¿ siê posypa³y ³upiny na pod³ogê. Doceni³em wtedy "udane" i z "rozmys³em zaplanowane" pêkniêcia . . .
A te plamy po szkliwieniu . . . Mo¿e to po prostu efekt dotykania "brudnymi" palcami przdmiotu po pierwszym paleniu ? Zawsze kiedy¶ przychodzi prze³om. G³owa do góry. oczko

Postanowi³em dopisaæ:
Literatura to zastyg³e do¶wiadczenie i wiedza naszych mistrzów (i zazwyczaj poprzedników) . . . werto Mo¿emy siê uczyæ na w³asnych b³êdach, albo na cudzych. Wybór nale¿y do nas. Tewie Mleczarz mawia³ : "t r a d y c j a". To ona zbudowa³a to czym wspó³cze¶nie jeste¶my. Jeszcze raz g³owa do góry ! Damy radê !

Ostatnio zmieniony przez kombinerek dnia Nie Sie 31, 2014 8:41 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
urs
admin

PostWysłany: Sob Sie 30, 2014 11:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zainteresowanie literatur± wynika z potrzeby zrozumienia.
moim zdaniem, podstawowa wiedza ceramiczna to do¶wiadczenie, i nie ma inaczej.
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Wto Wrz 02, 2014 3:01 am    Temat postu: Re: A mo¿e Odpowiedz z cytatem

kombinerek napisał:
Literatura to zastyg³e do¶wiadczenie i wiedza naszych mistrzów (i zazwyczaj poprzedników) . . .

ca³kowicie siê z tym zgadzam, ale nie jest to jednak nasze do¶wiadczenie, a to zasadnicza ró¿nica.
nie mo¿na byæ ceramikiem bez w³asnego do¶wiadczenia.

bardzo lubiê s³owo 'tradycja', szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie niszczy siê na naszych oczach wszystko co stanowi nasze korzenie i to¿samo¶æ. dotyczy to nie tylko Polski, lecz chyba niemal ca³ej Europy.
Powrót do góry
kombinerek

PostWysłany: Wto Wrz 02, 2014 8:48 am    Temat postu: popieram w ca³ej rozci±g³o¶ci Odpowiedz z cytatem

Popieram w ca³ej rozci±g³o¶ci.

Nieu¿ywane, nienastrojone i niewytrymowane skrzypce. . . "Wino" prosto z sokownika w butelce PET. Neutral Crying or Very sad Sad
Chyba, ¿e kto¶ robi zakupy tylko w markecie, czy zawsze jest "trendy" i cool. swiety Cool
nie oceniam . . .
nie wiem co to za emotikon, ale pasuje mi ponurym nastrojem . . . Fredy

a dla kontrastu . . .

róbmy swoje !!! bizz werto rumieniec Dancing serce Very Happy boo hoo Pray Wink

Ostatnio zmieniony przez kombinerek dnia Wto Wrz 02, 2014 7:28 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: