Forum uLAB Strona Główna uLAB
laboratorium artis - compendium ceramiczne

CERAMICZNE ABC Forum uLAB Strona GłównaCERAMIKINFO  Forum uLAB Strona Główna uINACZEJ  FOTOGALERIA GALERIE AUTORSKIE  FOTOGALERIA FOTOGALERIA  Forum uLAB Strona Główna uFORUM 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Twoje wiadomościTwoje wiadomości   ZalogujZaloguj   uLABuLAB 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
glonojad69

PostWysłany: Sob Lut 04, 2012 1:26 am    Temat postu: Piece PRYMUS Odpowiedz z cytatem

Witam

Jestem ceramicznym laikiem, bêdê natomiast potrzebowa³ wypalaæ glinê generalnie wy³±cznie na biskwit, przynajmniej na pocz±tku. Chodzi mi o doradzenie w sprawie zakupu pieca, ma³ego 50-60L, energooszczêdnego, w miar trwa³ego. Znalaz³em tu http://www.baza-artpiece.pl/promocja/piece-kregowe-do-ceramiki chyba najtañsze nowe piece elektryczne PRYMUS.
Czy mia³ kto¶ z Was z nimi styczno¶æ i mo¿e siê wypowiedzieæ co do ich jako¶ci?
Czy mo¿e lepiej do³o¿yæ NIECO i zainwestowaæ w Nabertherm lub Kittec?
Dziêki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
angellour

PostWysłany: Czw Lut 09, 2012 9:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Glonojad ju¿ kupi³ piec :D
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Katarzyna

PostWysłany: Pon Lut 20, 2012 10:48 am    Temat postu: PRYMUS??? Odpowiedz z cytatem

Witam, sama zastaniawiam siê teraz nad Prymusem... I co? Kupi³e¶ Prymusa?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kosmatka

PostWysłany: Pon Lut 20, 2012 11:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Mam taki piec o pojemno¶ci 45l ju¿ 5 lat, a kupi³am u¿ywany, jest ok.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
glonojad69

PostWysłany: Wto Lut 21, 2012 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o witam, zw³aszcza angellour :)

piec zamówiony ale nadal nie dotar³ jeszcze do glonojadowni :(
ale podobno widaæ ¶wiate³ko w tunelu
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak ju¿ dotrze, obfotografuj, wypal i opisz jak siê sprawdzi³... Very Happy
temat na pewno zainteresuje wiele osób, g³ównie potencjalnych u¿ytkowników.
czekamy z niecierpliwo¶ci±.
pozdrawiam, u.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mayka77

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej, zajrza³am na tê stronê przypadkowo, ale poniewa¿ ostatnio param siê ceramik±, postanowi³am siê odezwaæ. Pracujê na prymusie 90 l od wrze¶nia, oko³o 1 wypa³ tygodniowo. Je¶li bêdzie pracowa³ tak jak pracuje, my¶lê, ¿e mogê poleciæ. Czyta³am na niemieckich forach sporo negatywnych opinii, ¿e awaryjny g³ównie. Ale to tak jak z ka¿d± rzecz± - zale¿y od egzemplarza. Ja po prostu nie mog³am sobie pozwoliæ na nic dro¿szego. Staram siê z nim delikatnie obchodziæ, ale i tak wnêtrze lekko pêka. Producent powiedzia³, ¿e to normalne i nie wp³ywa na jako¶æ wypalanych prac. No i tak jest. Moim zdaniem niedobre jest to, ¿e nie ma "kominka", my¶lê ¿e to wszystko co siê wydziela podczas wypa³u mo¿e siê niestety gdzie¶ w ¶rodku osadzaæ i np. wp³ywaæ na ¿ywotno¶æ spirali. Ale to siê oka¿e. Trzymam kciuki za niego, bo mimo, ¿e jak na piec do ceramiki - by³ tani, to wci±¿ dla mnie by³ to du¿y wydatek.
Powrót do góry
glonojad69

PostWysłany: Sob Mar 10, 2012 12:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piec w koñcu dotar³, z obiecanych 48 godzin dostêpno¶ci pieca zrobi³o siê 3,5 tygodnia - tyle nt. dostawy. Jak dotychczas pierwszy pusty wypa³ i jeden na biskwit + namiastka szkliwienia przy okazji. Spróbowa³em na 6 rodzajach gliny, ka¿da innego sk³adu. Jest ok. Du¿ym plusem jest bardzo przyjazny sterownik z czytelnym wy¶wietlaczem, przelicza zu¿ycie pr±du, 16 programów po 16 segmentów ka¿dy w tym ju¿ czê¶æ gotowa. Wykonanie izolacji wygl±da dla mnie ok i ¿adnych nawet drobnych pêkniêæ po tych dwóch wypa³ach, zobaczymy dalej. Piecyk siê nagrzewa i owszem, ale nie do przesady, mo¿na dotkn±æ go³± rêk± boczne blachy pod koniec wypalania przez 2 sekundy - taka skala nagrzewania :)
Termopara dobrze schowana, trzeba siê raczej natrudziæ ¿eby j± uszkodziæ. Grza³ki rozmieszczone dó³ i góra, nie wiem jak bêdzie z równomiernym rozk³adem temperatury przy 3 pó³kach, czy ¶rodkowa bêdzie niedogrzana.
I jeszcze jedno. Nie wiem jak w innych piecach wygl±da zabezpieczenie przed przypadkowym opadniêciem "klapy". Tu nie ma ¿adnych, trzeba uwa¿aæ, lekkie potr±cenie mo¿e spowodowaæ swobodne opadniêcie i potrzaskanie izolacji. Sprzedawca jednak przed tym wyra¼nie i uczciwie ostrzega.
No i pech przy wypale, pêk³a na pó³ najni¿sza pó³ka, nie kumam czemu. Obci±¿enie by³o równomierne i symboliczne, podpórki pod sob±, spróbujê reklamowaæ.
Ot tyle. Zdjêcia poni¿ej.

Ostatnio zmieniony przez glonojad69 dnia Nie Mar 11, 2012 3:14 am, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
glonojad69

PostWysłany: Sob Mar 10, 2012 12:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prymus 50

Powrót do góry
mayka77

PostWysłany: Sob Mar 31, 2012 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to rzeczywi¶cie z t± pêkniêt± pó³k± dziwnie wygl±da...
Nie smarujesz pó³ek tym bia³ym mazid³em zabezpieczaj±cym?
Je¶li chodzi o dogrzanie, moje prace wypalaj± siê wszystkie dobrze, choæ piec pakujê na maksa (nie wiem, czy to dobrze czy nie). I te po¶rodku pieca, i te z brzegu. A piêter czasem miewam nawet 6. Zdarzy³o mi siê niestety jednak, ¿e czarna glina wypali³a siê tak, ¿e wygl±da³a jakby by³a posypana bia³ym proszkiem, nie wiem co to by³o, ale zniknê³o po poszkliwieniu na transparent. Zobaczymy. Póki co piecyk w³a¶nie sobie pyka...
Powrót do góry
woytek

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2012 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My¶la³am, ¿e tylko mnie wydziela sie bia³y proszek na biskwitach, a co gorsza równie¿ na szkliwie wypalanym poni¿ej 1080 stC i to po kilku dniach. W wy¿szych temperaturach nie ma takich "niespodzianek". Wypalam w³asnie w piecu Prymus. Panowie z £obza usi³uj± mi wmówiæ, ¿e pewnie ¼le u¿ytkowujê piec i ¿e NIKOMU to siê nie zdarza. Ponadto brak kominka powodowa³ zaciekanie pary do kolumny sterowniczej powoduj± awarie ró¿nych elementów. Teraz mam w³asny sposób na te wady i na razie wypala sie dobrze. A pó³ki tez mi czasem pêkaj±, ale mia³y niew³a¶ciwie dobrane punkty podparcia. Do¶wiadczenie czyni mistrza i jest coraz lepiej :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
urs
admin

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2012 6:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@ glonojad69
dziêki za fotorelacjê.
piec prezentuje siê ca³kiem, ca³kiem...
a jak jest w dzia³aniu?

Ostatnio zmieniony przez urs dnia Pon Kwi 02, 2012 8:00 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
glonojad69

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2012 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do samego wypalania na razie nie mam ¿adnych negatywnych uwag. Czasami przy w³±czaniu ¶wiruje sterownik, ale to chyba wina jego wtyczki bo po poruszaniu kablami i ponownym w³±czeniu jest ok i potem ju¿ trzyma ca³y program. Na razie tego nie ruszam z gwarancj±, zobaczymy za parê miesiêcy co bêdzie dalej. Firma okaza³a siê OK i pêkniêt± pó³kê wymieni³a na swój koszt od rêki. Piec na ful wype³niony wypali³ wszystko równomiernie. Ot to tak po krótce ...
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2012 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

brzmi bardzo pozytywnie Very Happy
dziêkujê i pozdrawiam, u.
Powrót do góry
glonojad69

PostWysłany: Sro Sty 09, 2013 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

woytek napisał:
My¶la³am, ¿e tylko mnie wydziela sie bia³y proszek na biskwitach, a co gorsza równie¿ na szkliwie wypalanym poni¿ej 1080 stC i to po kilku dniach. W wy¿szych temperaturach nie ma takich "niespodzianek". Wypalam w³asnie w piecu Prymus. Panowie z £obza usi³uj± mi wmówiæ, ¿e pewnie ¼le u¿ytkowujê piec i ¿e NIKOMU to siê nie zdarza. Ponadto brak kominka powodowa³ zaciekanie pary do kolumny sterowniczej powoduj± awarie ró¿nych elementów. Teraz mam w³asny sposób na te wady i na razie wypala sie dobrze. A pó³ki tez mi czasem pêkaj±, ale mia³y niew³a¶ciwie dobrane punkty podparcia. Do¶wiadczenie czyni mistrza i jest coraz lepiej :)

Czy ten w³asny sposób na wady to minimalne uchylanie wieka przy wypale?
Powrót do góry
Merithy

PostWysłany: Czw Mar 21, 2013 10:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja u¿ywam prymus 120 przez 2 lata, chod¼ od listopada stoi nieu¿ywany. Generalnie jest ok, bez wiêkszych niespodzinakek. Chcia³abym go sprzedaæ, ¿eby kupiæ mniejszy lub zamieniæ na mniejszy z dop³at±, bo nie mam gdzie go teraz pod³±czyæ (400v). Piec posiada jeszcze gwarancjê do grudnia. Cena ok 5990. Proszê o pomoc, bo nie mam jak wypalac prac i tym samym robiæ nowych!:)
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: