Forum uLAB Strona Główna uLAB
laboratorium artis - compendium ceramiczne

CERAMICZNE ABC Forum uLAB Strona GłównaCERAMIKINFO  Forum uLAB Strona Główna uINACZEJ  FOTOGALERIA GALERIE AUTORSKIE  FOTOGALERIA FOTOGALERIA  Forum uLAB Strona Główna uFORUM 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Twoje wiadomościTwoje wiadomości   ZalogujZaloguj   uLABuLAB 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marycha

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 5:53 pm    Temat postu: p³ytki end kafelki Odpowiedz z cytatem

Dzieñ Dobry! Nowy forumowicz pozdrawia serdecznie wszystkich:) Jestem „cz³owiekiem, który chce zostaæ pocz±tkuj±cym ceramikiem”:). Próbujê sobie powoli, ko³ko w³a¶nie do mnie jedzie :))), próbujê ogarn±æ temat teoretycznie... i w³a¶nie – mam troszku fajnych ksi±¿ek o ceramice, jest w nich po parê s³ów o kaflach i p³yteczkach, ale nie mogê siê doszukaæ konkretniejszych, obszerniejszych pozycji na ten temat. Mam pro¶bê (oczywiii¶cie, nowy namol:>): czy mo¿e znacie jakie¶ tytu³y czy miejsca w sieci zwi±zane z t± kaflarsk± tematyk±?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mon
ViP

PostWysłany: Sro Gru 29, 2010 7:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochê tego jest na amazonie.
Osobi¶cie nie mogê nic poleciæ, bo kafle to jednak ca³kowicie nie mój "cup of tea", ale do tych dwóch mo¿esz zajrzeæ sobie na books.google i zdecydowaæ, któr± z nich warto ewentualnie zamówiæ:

Making & Installing Handmade Tiles- Angelica Pozo
http://books.google.pl/books?id=aMROlbZEuzAC&printsec=frontcover&dq=handmade+tile&hl=pl&ei=LXgbTcq2GsayhAeEhoG3Dg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CC8Q6AEwAQ#v=onepage&q=handmade%20tile&f=false

Handmade Tiles: designing, making, decorating- Frank Giorgini
http://books.google.pl/books?id=PYrh8-kBNYEC&printsec=frontcover&dq=handmade+tile&hl=pl&ei=LXgbTcq2GsayhAeEhoG3Dg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCoQ6AEwAA#v=onepage&q=handmade%20tile&f=false
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
marycha

PostWysłany: Pią Gru 31, 2010 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O! Dziêkujê serdecznie:) Ale w tych ksi±¿kach to robi± wszystko z kupnych materia³ów, a ja tak sobie wymy¶li³am, ¿eby spróbowaæ wyprodukowaæ p³ytki z tego, co dostêpne w naturze pobliskiej :). W ogóle to nastawiam siê na samodzielne wydobywanie i przetwarzanie gliny (mam sobie w gara¿u trochê zeszlamowanej i czekaj±cej na zlitowanie gliny, ciekawe, czy uda siê co¶ z niej wypaliæ), mam dostêp do starych glinianek (z których czerpa³ glinê znany u nas bardzo, zmar³y nie tak dawno, Stanis³aw Zagajewski). Interesowa³yby mnie receptury szkliw nadaj±cych siê na p³ytki i na kafle piecowe, tradycyjne metody produkcji w³a¶nie piecowych kafli, no i p³ytek. Takie tytu³y ostatnio znalaz³am, ale s± niedostêpne:(:

Warsztat ceramiczny w kulturze ³u¿yckiej
Ma³gorzata Mogielnicka-Urban

Kafle i piece kaflowe w Polsce do koñca XVIII wieku
Maria D±browska

o. a taka fajna ksi±¿ka mo¿e byæ (inszy temat, fajne...): http://books.google.pl/books?id=eMeEnoQ4shgC&printsec=frontcover&dq=alternative+firing&hl=pl#v=onepage&q&f=false

Generalnie o kaflarstwe to co¶ znale¼æ trudno bardzo:(
Powrót do góry
gofer2109

PostWysłany: Nie Sty 02, 2011 12:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak ci to pomo¿e to by³em kiedy¶ w profesjonalnej kaflarni i u¿ywali tam masy WBB GWK-T z szamotem http://www.testpol.com.pl/pdf/dane-s1.pdf - jest to ponoæ masa typowo kaflarska. Palili j± z tego co wiem na 1200. Odlewy form oczywi¶cie gipsowe. Do tego szkliwa kamionkowe i zaczynasz zabawê z kaflami.

Podejrzewam , i¿ w materiale wykopanym z urobiska znajduje siê tyle badziewia, ¿e mo¿e byc trudno (margiel, topniki itd.). Poza tym zauwa¿ ¿e stare kafle piecowe tak¿e maj± ogromne ilo¶ci szamotu coby wskazywa³o ¿e palono je w wy¿szych niz standardowo temperaturach - czy glina z twego ¼ród³a wytrzyma zakres palenia w temperaturach ok 1200? - pewnie trzeba by by³o poeksperymentowaæ.
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Nie Sty 02, 2011 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

osobi¶cie, szuka³abym starych ksi±¿ek. w tych wspó³czesnych jest coraz mniej rzetelnych informacji; albo ksi±¿ek - podrêczników poruszaj±cych temat od strony technologicznej. no i kontakty 'miêdzyludzkie' ... takich tradycyjnych technik trudno nauczyæ siê samemu, a do¶wiadczenie jest bezcenn± skarbnic± wiedzy.
zajrzê, czy w E.Ró¿ewiczu nie ma czego¶ ciekawego na ten temat.

a co do przytoczonej ksi±¿ki o piecach, nie wiem czy wyda³abym na to pieni±dze, chocia¿ kocham ksi±¿ki. na pewno co¶ ciekawego siê w niej znajdzie s±dz±c po edytorze, ale jest tyle ró¿nych informacji dostêpnych w sieci na ten temat, ¿e chyba bym siê zawaha³a...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
marycha

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 4:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziêki serdeczne za informacje. Próbny wypa³ ju¿ nied³ugo (wiem, ¿e jestem r±bniêta, ale siê wstydzê swoich pierdo³owatych skorup i odk³adam sprawê, heh. Chyba sobie muszê piec w³asny zbudowaæ hehe). Mam ró¿ne ¼ród³a gliny – u nas co siê do³ek wykopie to i siê cz³owiek dokopie albo do piachu – albo do gliny. Teraz na przyk³ad remontuj± drogê, przy której mieszkam i ju¿ w paru miejscach takie t³uste szare gliny powykopywali. Tam, gdzie ja wyd³ubujê – jest glina czerwona ¿elazista. Obaczym.
Urs, masz racjê z tymi starymi ksi±¿ami. Ja czêsto siê zachwycam ¶licznymi fotkami i zanim siê zastanowiê – ju¿ „kup teraz”...;> A nie raz przekona³am siê, ¿e ksi±¿ki stare (np. o budownictwie, o wikliniarstwie, takie w³a¶nie z zakresu technologii) s± o niebo lepszym ¼ród³em wiedzy. W oparciu o takie¿ mam w tym roku przebieg³y plan wypalenia cegie³ na kurnik(!) w piecu polowym:) Jak wyjd± ceg³y, to i dachówki machnê, a co! (chocia¿ to zupe³nie insza bajka)...
Powrót do góry
marycha

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 5:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a³aaaa! http://allegro.pl/kompletna-technologia-ceramiki-1958-unikat-i1393889072.html ...zbankrutowaa³aam
Powrót do góry
Ma³a

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czê¶æ trzecia wygl±da smakowicie. Kiedy i gdzie mo¿na odwiedziæ Ciebie i t± "encyklopedie"? Mr green
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

waw! ... te¿ bym chcia³a Mr green
dasz znaæ co jest w ¶rodku? zawsze mo¿na porobiæ kserokopie Mr green

w E.Ró¿ewiczu (którego mam w³a¶nie w formie fotokopii - jeszcze raz dziêki dla ofiarodawcy serce) jest rozdzia³ o mozaikach, szczypta o p³ytkach ceramicznych.
czy kto¶ wie jak sie maja prawa autorskie do ksi±¿ek wydanych przed ponad 50lat temu w ustroju socjalistycznym, kiedy wszystko by³o wspólne? Very Happy

a co do wykopywania glin, te¿ bym próbowa³a. na pewno bêd± pora¿ki, ale bêd± te¿ sukcesy. zacznij od próbek w niskich temperaturach, wch³anianie wody przez biskwit ju¿ da pewna wskazówkê o jej ogniotrwa³o¶ci...
nic nie wiem o marglu, zmorze wszystkich ceramików... jak mo¿na oczy¶ciæ glinê z marglu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
gofer2109

PostWysłany: Wto Sty 04, 2011 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdzie¶ tam s³ysza³em ¿e margiel mo¿na odsitowaæ w sitach o oczku poni¿ej 5 dziesi±tych milimetra. Ja mam sito o oczku 2 na 3 dziesi±te milimetra i margiel potrafi sie znale¼æ na wypalonym korpusie (w postaci bia³ych malutkich kropek wielko¶ci nak³ucia igie³ki). Tyle ¿e ju¿ nie jest taki gro¼ny jak przed sitowaniem.
Powrót do góry
marycha

PostWysłany: Wto Sty 04, 2011 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A no pewnie, ¿e napiszê, co tam w ¶rodku:) A i kserufki porobiê jakby kto chcia³:> Tylko sza!
A margiel to tak:
Okruchy ska³ wapiennych w glinie zwane marglem po wypaleniu ulegaj± takim samym przemianom jak ska³a wapienna w wapienniku: powstaje z nich wapno palone. Dopóki materia³ jest suchy, wszystko jest w porz±dku. Jednak z chwil± zawilgocenia ceg³y okruchy palonego wapna zaczynaj± siê gasiæ (lasowaæ), pêczniej± i powoduj± pêkanie s³abszych wyrobów. Gliny z wiêkszymi okruchami marglu s± przepuszczane w cegielniach przez specjalne walce.
Podobny wp³yw na trwa³o¶æ wyrobów maj± zanieczyszczenia siarczanami. Okruchy margla w glinie na pierwszy rzut oka wygl±daj± jak ziarna ¿wiru. Po rozbiciu maj± prze³om o barwie jasnoszarej lub kremowej, a po polaniu kwasem solnym wywo³uj± burzenie siê kwasu.
(z „Roboty murowe, betonowe i zduñskie. Poradnik murarza wiejskiego” Arkady, Warszawa 1961 r.)
...czyli co? Chiba przy szlamowaniu na sitku toto zostaje i ju¿? Mr green
Powrót do góry
marycha

PostWysłany: Wto Sty 04, 2011 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o, w³a¶nie, na sitku Very Happy
Powrót do góry
Ma³a

PostWysłany: Wto Sty 04, 2011 8:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja jestem chêtna na ksero cz.III
Powrót do góry
Mag.

PostWysłany: Nie Sty 23, 2011 6:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Testpol mam za miedz±, ale ³obuzy poni¿ej tony nie chc± nic sprzedaæ :( , a WBB jest taka cuuudna...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
pankracccy

PostWysłany: Pon Maj 28, 2012 11:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawy jestem jak potoczy³y siê dalsze losy twoich kafelków. Twoje do¶wiadczenie bardzo by mi pomog³o, bo stojê przed zadaniem wykonania kafelek do mojej kuchni. Kefelki próbne, które dotychczas zrobi³em ze zwyk³ej gliny, klasycznie wa³kuj±c i wycinaj±c kwadraty, po wyschniêciu faluj± siê i nie zachowuj± ³adnie.
Wszelkie wskazówki, instrukcje bêd± mi bardzo pomocne, bo temat kafelek raczej nie jest popularny ;-)
Powrót do góry
gofer2109

PostWysłany: Pon Maj 28, 2012 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je¿eli mowa o prostych kaflach to tylko z formy gipsowej. Wypa³ te¿ ma znaczenie - wszystko musi byc dobrze doci¶niête. blob
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: