Forum uLAB Strona Główna uLAB
laboratorium artis - compendium ceramiczne

CERAMICZNE ABC Forum uLAB Strona GłównaCERAMIKINFO  Forum uLAB Strona Główna uINACZEJ  FOTOGALERIA GALERIE AUTORSKIE  FOTOGALERIA FOTOGALERIA  Forum uLAB Strona Główna uFORUM 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Twoje wiadomościTwoje wiadomości   ZalogujZaloguj   uLABuLAB 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
balon

PostWysłany: Pon Maj 30, 2016 9:35 pm    Temat postu: Odcienie fioletu,jaki tlenek??? Odpowiedz z cytatem

Hejka, jaki tlenek da kolor fioletowy lub zblizony? w raku? ktoś może wie? ponoć mangan ... kotoś palił z manganem w raku? bede wdzieczny za info.Zdravim.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kombinerek

PostWysłany: Czw Cze 02, 2016 10:04 am    Temat postu: Różewicz Odpowiedz z cytatem

Różewicz wspominał, że w warunkach redukcyjnych:

1. Mangan, ale w szkliwach ołowiowych dawał kolor brunatno-fioletowy. Pewnie "brunatno- " od nadmiaru MnO2, więc należałoby poeksperymentować z ilością tego manganu. Być może "ten typ tak ma" i tyle, i nie należy wyważać otwartych drzwi.
2. Mangan, ale w szkliwach alkalicznych sodowych (albo potasowych - znalazłem w innym źródle) daje kolor fioletowoczerwony.
3. Mangan, ale w szkliwach alkalicznych wapniowych daje odcień ametystowy.
4. Kobalt, ale w szkliwach alkalicznych sodowo-ołowiowych daje niebieskofioletowy.

Ołów z naszych szkliw wyjechał za sprawą Unii Europejskiej (i chwała jej za to). Paleta redukcyjnych odcieni fioletu trochę się skurczyła. Mogę dodać, że molibden, o którym Różewicz pewnie nie słyszał, mógłby tu znaleźć swoje miejsce z racji niebieskiego komponentu który może wnieść do palety barw. Drogi. Nowotny o nim wspomina.

Tyle informacji to za mało, aby poczuć radość, ale jakiś kierunek poszukiwań jest . . .
am

PostWysłany: Pon Cze 06, 2016 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jestem zaskoczony, pewnie spróbuję, bo do tej pory żyłem w przekonaniu, że mangan jest niewrażliwy na zabiegi redukcyjne.
(Bedzie okazja, bo akurat prowadzę warsztaty, wypał niebawem).
A w temacie : czemu nie pigment? Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kombinerek

PostWysłany: Pon Cze 06, 2016 11:48 pm    Temat postu: MnO2 Odpowiedz z cytatem

MnO2 jest z natury rzeczy utleniaczem i jest brunatny lub czarny. Z kolei MnO jest stabilną formą zredukowaną. Jeżeli sam dym nie da rady - z pewnością mocno czerwony żar plus suche wióry (opiłki) bez dostępu powietrza mogą zrobić swoje.

Myślę, że moc kryjąca braunsztynu jest na tyle duża, że jego nadmiar w szkliwie (który powinien wnosić fioletowy udział do koloru powłoki) może zabijać fioletowy odcień. To trochę tak jak z zielonym i czerwonym tlenkiem miedzi. Tyle tylko, że z tlenkiem miedzi idzie łatwiej (do tego wymagana masa reduktora do zredukowania CuO do Cu2O jest o połowę mniejsza niż w przypadku MnO2).

W tlenkach miedzi - efekty optyczne odbywają się na powierzchni ziarn pigmentu. Z tlenkami manganu tak do końca nie jest. Za barwę odpowiada raz tlenek, raz jego anionowa forma lub jakaś jego dalsza pochodna (spinel ?). Piszę z głowy, nie sprawdzałem tego, ale jakoś tak mi się kołata gdzieś w łepetynie. Z ilością reduktora do redukcji tlenków jestem pewien. Mangan wymaga więcej.
pp

PostWysłany: Sob Cze 11, 2016 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tytan
ale trzeba wysoko palic i redukować w piecu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
urs
admin

PostWysłany: Czw Cze 16, 2016 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... może nikiel z cynkiem, cyną, w obecności wapnia, baru, strontu?

Brian Gartside... ?

http://www.gartside.info/
http://www.gartside.info/technical/about-glaze-materials/bariumandnickel.html
https://dl.dropboxusercontent.com/u/35670756/bariumandficklenickel.pdf

a może 'Purple Haze' z Kazegamas?
http://kazegamas.com/GIFs/Glazes,%20Cone%2010%20Purples.htm
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
am

PostWysłany: Pią Cze 17, 2016 11:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myślisz, że w "raku" zadziała?
Powrót do góry
urs
admin

PostWysłany: Sob Cze 18, 2016 1:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm, w raku? nie doczytałam...
chyba niekoniecznie Very Happy
mangan na pewno, ale reszta? hmm...
poszukam...

http://kazegamas.com/GIFs/Glazes,%20Cone%2006%20YellowPurple.htm
Powrót do góry
kombinerek

PostWysłany: Sro Cze 22, 2016 9:06 am    Temat postu: od razu . . . Odpowiedz z cytatem

Od razu trzeba zignorować wszystkie receptury ze wskaźnikiem "ox" - dotyczą atmosfery utleniającej (więc nie raku). Te bez tego wskaźnika (w rozszerzeniu domyślnym) też mogą zawierać informacje o składzie szkliw barwnych dla warunków utleniających, o ile poeta nie pomyślał i nie zaznaczył inaczej . . .

Chciałem zasygnalizować tutaj szczególne własności tlenków amfoterycznych, takich jak ZnO i TiO2, które uważane są za "wzmacniacze barw". Myślę, że coś więcej mogliby mieć do powiedzenia nasi "krystaliczni" bracia w atmosferze . . . redukującej oczywiście.
am

PostWysłany: Sro Cze 29, 2016 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i tu wraca jak bumerang pytanie : co uważamy za raku Very Happy
Tradycyjne to schładzanie na wolnym powietrzu, więc tlenu nam nie zabraknie.
No, chyba że w Krakowie Very Happy
Powrót do góry
kombinerek

PostWysłany: Sob Lip 02, 2016 12:41 pm    Temat postu: szczera prawda Odpowiedz z cytatem

szczera prawda

Mamy różne raku. To trochę tak jak ryba po grecku . . .
Pytanie tylko co poeta (tzn balon) miał na myśli . . .
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: