Forum uLAB Strona Główna uLAB
laboratorium artis - compendium ceramiczne

CERAMICZNE ABC Forum uLAB Strona GłównaCERAMIKINFO  Forum uLAB Strona Główna uINACZEJ  FOTOGALERIA GALERIE AUTORSKIE  FOTOGALERIA FOTOGALERIA  Forum uLAB Strona Główna uFORUM 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Twoje wiadomościTwoje wiadomości   ZalogujZaloguj   uLABuLAB 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mati

PostWysłany: Nie Paź 25, 2015 7:55 pm    Temat postu: Kawalet Idealny Odpowiedz z cytatem

Tak mnie naszło ostatnio, że fajnie byłoby owego posiadać w pracowni.

Oferta jest szeroka, ale który bedzie sprawdzał się najlepiej ?

Ze skokowo regulowaną wysokością stolika,
Ze skokowo regulowaną wysokością stolika, ze stolikiem, który można obracać
Z płynnie regulowaną wysokością stolika,

Jaki zakres wysokości ?

Jakie macie doświadczenia w tym temacie ? Ktoś coś podpowie ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kombinerek

PostWysłany: Pon Paź 26, 2015 12:25 am    Temat postu: osobiÅ›cie Odpowiedz z cytatem

Osobiście nie lubię nawet regulowanych kijków do nordic walkingu. A tym bardziej takich kawaletów.

Kawalety dzielimy na klasyczne kawalety typu "kręcony taboret laboratoryjny" oraz toczki, czyli "kręcone" krążki. Dorzuciłbym jeszcze coś, co zdobywa coraz większe zainteresowanie, i nazywa się po angielsku "lazy Susan", a po polsku stoliczek obrotowy. Mechanizmy do tych stoliczków można nabyć w różnych sklepach z akcesoriami meblowymi, IKEA, albo w sklepie RTV (mechanizm obrotowy pod telewizor) i innych. Cena zaczyna się od ok. 10 zł . . . Wykonanie i sposób montażu dostępne w sklepach są przeróżne: zarówno plastikowe jak i metalowe; na klej, wersja z powierzchniami samoprzylepnymi, albo na śrubki lub wkręty . . . Tylko zmontować i używać!

Szkoda rozpraszać się na dalsze kombinowanie. Sam uległem magii stoliczka/toczka. Nazbierałem sporo różnego rodzaju osiek i piast rowerowych, łożysk i części od pralek automatycznych. Mam sporą kolekcję różnej maści "kręciołków". Do wyboru do koloru. Jeden nawet to krążek obrotowy z koszem głośnikowym zamiast podstawy. Wszystkie działają. Ale używam ich różnie: zawsze stosownie do potrzeb i upodobań. Raz liczy się lekkość obracania się, innym razem właśnie pewien poddający się opór. Raz potrzebuję niskiego, raz wysokiego, a innym razem ciężkiego albo lekkiego, albo też z możliwością blokowania obrotu albo z zębatką pozwalającą na obrót o zaplanowany kąt . . . Albo też stolik w powierzchnią drewnianą, metalową albo plastikową.

Rzeczy które mnie irytują, to luzy, "bujanie się" talerza , asymetria osadzenia i mimośrodowe bicie.

do z a k r Ä™ c e n i a !

pzdr A.K.
Euble

PostWysłany: Wto Gru 15, 2015 11:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sobie zrobiłem stolik 30x30cm z laminowanej płyty wiórowej i 4 kółek z Castoramy (około 5zł jedno). Niby się sprawdza, ale kółka muszę często czyścić z gliny bo jak się trochę dostanie to przestają się kręcić. I raz mi zjechało jedno kółko ze stołu i się praca połamała więc trzeba uważać. Idea lazy Susan wydaje się lepsza i bezpieczniejsza. Muszę poszukać takich mechanizmów obrotowych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kombinerek

PostWysłany: Wto Gru 15, 2015 2:10 pm    Temat postu: cztery kółka lub jedno Odpowiedz z cytatem

cztery kółka lub jedno

Kiedyś chciałem się zamachnąć na takie rozwiązanie. Wersja z 4 kółkami , których przedłużone osie przecinały się w jednym miejscu pod kątem prostym. Zapowiadało się to rozwiązanie proste i skuteczne. . . Byle kółka meblowe. Minimalnie 3 - myślałem - maksymalnie 8. Powinny zachęcać do obracania się . . .

Drugie rozwiązanie oparte na pojedynczym kółku obrotowym (takim jak od wózków z supermarketów) wydawało mi się bardziej "eleganckie". Kręcą się na wszystkie strony. Mają łożysko obrotowe-oporowe. Postanowiłem wyjąć kółko i rozklepać widełki. Do widełek doczepić krążek . . . Okazało się, że te kółka mają spore luzy na łożysku obrotowym, których nie idzie wykasować, więc zacząłem szukać dalej. Znalazłem o g r o m n e kółka obrotowe w jakimś sklepie budowlanym. Łożysko było rozbieralne i wydawało się idealne do moich celów. Nabyłem jedno. W międzyczasie znajomi przynieśli mi części od pralki ładowanej od góry. Był to prawie gotowiec, więc zarzuciłem prace nad tym kółkiem. A zapowiadało się obiecująco. . .
kombinerek

PostWysłany: Sro Gru 16, 2015 4:51 pm    Temat postu: dzisiaj Odpowiedz z cytatem

dzisiaj odwiedziłem znajomego:

Zobacz co tu mam dla ciebie. . .

A były to części ze świeżo rozebranych silników spalinowych. Z jakichś dużych samochodów (wątpię, by to mogło pochodzić z Malucha). Na kawalet idealnie nadają się łożyska oporowe od sprzęgieł. Były też jakieś wałeczkowe łożyska oporowe o grubości wałków ok. 2 mm, sam nie wiem od czego. B a j k a ! Wybrałem parę sztuk i podziękowałem . . . Pierwszy raz w życiu widziałem płaskie łożyska wałeczkowe grubości kilku milimetrów. Lazy Susan przy nich to przekarmiona kobyła !
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: