Forum uLAB Strona Główna uLAB
laboratorium artis - compendium ceramiczne

CERAMICZNE ABC Forum uLAB Strona GłównaCERAMIKINFO  Forum uLAB Strona Główna uINACZEJ  FOTOGALERIA GALERIE AUTORSKIE  FOTOGALERIA FOTOGALERIA  Forum uLAB Strona Główna uFORUM 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Twoje wiadomościTwoje wiadomości   ZalogujZaloguj   uLABuLAB 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bocian

PostWysłany: Nie Gru 06, 2015 5:43 pm    Temat postu: przygotowanie szkliwa o okreÅ›lonej gÄ™stoÅ›ci Odpowiedz z cytatem

Pewnego dnia miałem dość zmagań w trakcie przygotowywania szkliwa do szkliwienia przez zanurzanie. Taki roztwór powinien mieć odpowiednio dużo szkliwa (żeby pozostawała odpowiednia warstwa szkliwa na czerepie) i odpowiednio dużo wody (żeby było płynne i wpływało w różne zakamarki). Dużo tu słów "odpowiednio".

No właśnie - ile szkliwa, a ile wody? Ocenianie roztworu na oko to nie moja bajka. Jestem inżynierem, więc lubię numerki, które mi mówią czy jest dobrze czy źle :)
Ocena "na oko" może być zwodnicza, ponieważ możemy łatwo pomylić gęstość z lepkością. Gęstość to ciężar właściwy, to masa danej objętości substancji. Lepkość to coś co mówi nam o płynności substancji. Roztwór zbyt lepki nie będzie płynny.

I co dalej? Zacząłem eksperymentować i uznałem, że dane szkliwo, z daną gliną i daną pracą pięknie się kładzie przy gęstości X (gęstość można mierzyć areometrem lub piknometrem). Fajnie. Gdy będę potrzebował kolejnego wiaderka 5 l szkliwa to mogę dodawać wody i szkliwa, robić pomiary aż dojdę do danej gęstości. Super, tylko łatwo się pomylić. Raz za dużo proszku, raz za dużo wody. No i te pomiary... ile można je robić. Żeby oszczędzić czas, przygotowałem sobie kalkulator w Excelu, który działa, więc dzielę się z Wami. Wszelkie uwagi mile widziane :)

plik można pobrać tutaj:
https://www.dropbox.com/s/rj3kz0nf15h26wh/kalkulator%20szkliwo%201_0.xlsx?dl=0

trzeba kliknąć w prawym górnym rogu kropeczki i wybrać "pobierz"

enjoy!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kombinerek

PostWysłany: Nie Gru 06, 2015 6:54 pm    Temat postu: albo . . . Odpowiedz z cytatem

Albo zakradł się jakiś haker i namieszał, albo nad kamieniem filozoficznym trzeba jeszcze trochę popracować. Z pewnością trzeba zrewidować objętość własną proszku szkliwa i powtórnie zdefiniować objętość wody w wodzie i pustego miejsca wewnątrz proszku szkliwa (które po zmieszaniu będzie zajęte przez wodę). Szkoda, że teraz nie mogę pomóc. Lubię takie łamigłówki.

p o w o d z e n i a

Z pewnością łatwiej będzie zrobić taki "arkusik" gdyby do obliczeń wprowadzić masę i objętość (lub gęstość) dwukrotnie: raz suchego proszku szkliwa; a następnie zalanego wodą proszku szkliwa po całkowitym wyparciu powietrza (bez bąbelków czyli uwięzionych pęcherzyków powietrza) - bez nadmiaru wody (taki "mokry"menisk "piknometryczny").
Bocian

PostWysłany: Nie Gru 06, 2015 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

celna uwaga, kalkulator działa dobrze podczas przygotowywania wiadra 5 l roztworu, przy większych objętościach faktycznie się nieco rozjeżdża, ale zawsze warto mieć punkt startu :)

popracujÄ™ nad kolejnÄ… wersjÄ…

taki mokry proszek stworzyłbym przez zalanie go wodą i wyciśnięcie jej nadmiaru, w ten sposób mogę określić gęstość "mokrego proszku" przy użyciu piknometru

potem już "tylko" matematyka

pytanie jak duże różnice powstaną dla innych szkliw - jak duża będzie rozbieżność ich gęstości oraz "zawartości powietrza"

w ogóle można by pomierzyć różne szkliwa i zrobić jakąś średnią, kalkulator ma ułatwiać zadanie a nie dawać recepturę z aptekarską dokładnością :)

w każdym razie, jak pisałem wyżej, w moim przypadku przygotowanie 5 l roztworu za każdym razem jest idealne; pomiar gęstości daje wynik jak przy założeniu (objętości dokładnie nie sprawdzałem, ale nie jest ona tu najważniejsza)
Powrót do góry
kombinerek

PostWysłany: Pon Gru 07, 2015 3:46 am    Temat postu: jeszcze Odpowiedz z cytatem

Jeszcze trzeba porobić "testy" z proszkami o gęstości trochę większej, np: 2,1 g/cm3 . . .

(wchodzimy w przestrzeń liczb zespolonych)
Bocian

PostWysłany: Pon Gru 07, 2015 8:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zapachniało metalami bardzo ciężkimi :)

w liczby zespolone wchodzić nie będę, bo już wszystko pozapominałem, ale jakbyś miał kiedyś czas i chciał współtworzyć ten kalkulator....
Powrót do góry
kombinerek

PostWysłany: Pon Gru 07, 2015 10:12 am    Temat postu: chÄ™tnie Odpowiedz z cytatem

Nie omieszkam zadziałać. Gdy tylko przygotuję algorytm - wkleję go. Bez doktoratu, liczb zespolonych i piknometru. Nie będzie to szybko. Sorki, mam pewne ograniczenia. :(
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: